İYİ Partili Alkan’dan Manisa Tarihinin En Büyük Çevre Felaketi Açıklaması!

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, sosyal medya hesabından daha önce duyurduğu Karaali Mahallesi’nde ki sulama kanalına bazı fabrikalar tarafından zehirli atıklar akıtıldığını ve dün gecede bu nedenle fabrikada çalışan 8 işçinin zehirlendiğini söyledi. Olay üzerine Manisa Valiliği tarafından açıklama yapılarak konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan’ın sosyal medya hesabından Mayıs ayında gündeme getirdiği Karaali Mahallesi’nde bulunan ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde orta ölçekli denetimsiz fabrikaların zehirli atıklarını tarım sulama kanallarına akıtarak çevre kirliliğine neden olduğunu açıklamıştı.

İyİ Partili Alkan’dan Manisa Tarihinin En Büyük Çevre Felaketi Açıklaması!

Manisa OSB denetimsiz fabrikalar çevre felaketine yol açıyor

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Karaali Mahallesi’nde bulunan Manisa Organize Sanayi Bölgesi içerisinden geçen sulama kanalını giderek kamuoyu bilgilendirmek adına bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Akan’ın yaptığı açıklamada;

“Bugün bu alanda olmamızın sebebi, Manisa tarihinin aslında en büyük çevre kirliliğinin, çevre katliamının yapıldığı yeri kamuoyuna taşımak. Burada yaşananları kısaca anlatmak. Bundan yaklaşık 1 ay önce 28 Mayıs 2022 tarihinde, az ileride yine bu kanal boyunda kanalın başladığı yerde bir basın açıklaması yapmıştık ve buradaki doğa katliamını gündeme taşımıştık.

Ancak o tarihte yapmış olduğumuz uyarıların hiçbiri gerekli kurumlar tarafından incelenmedi, dikkate alınmadı ve gereği yapılmadı. Bizim uyarılarımızı hiçbir şekilde kale almadılar. Ancak dün akşam gece yarısı saat 3.00 sularında burada bir olay vuku buldu. Bunu tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

İyİ Partili Alkan’dan Manisa Tarihinin En Büyük Çevre Felaketi Açıklaması!

“Fabrikalar zehirlerini bu sulama kanallarına akıtıyorlar”

Demirköprü Barajı’ndan zaman zaman bu sulama kanallarına su veriliyor. Sulama kanallara su verilmesini fırsat bilen orta ölçekli denetimsiz fabrikalar zehirlerini, bu sulama kanallarına, tarım sulama kanallarına akıtıyorlar. Bunu sistematik olarak, bazı kişilerle işbirliği yaparak, özellikle bilgi alarak ve gününü, saatini belirleyerek yapıyorlar.

Dün akşam da yaşanılan da bu.  Saat 3.00 sularında Demirköprü Barajı’ndan kanala su verildi. Burada suyun simsiyah bir şekilde aktığını görebilirsiniz ve inanın kokudan durulmuyor. Bu suyun verilmesi ve fabrikalardaki kirli atığın, dün akşam 3-4 fabrikadan siyanür ve sülfür akıtıldı.” dedi.

İyİ Partili Alkan’dan Manisa Tarihinin En Büyük Çevre Felaketi Açıklaması!

8 işçi bu zehirli atıktan etkilenerek hastaneye kaldırıldı

Fabrikalardan bırakılan zehirli atık nedeniyle 8 işçinin acile kaldırıldığını ifade eden Akan, “Kanalın yakınında fabrikalar var. Biraz ilerideki bir fabrikada 8 işçi bu zehirli atıktan etkilenerek saat 04.00’da Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi acil servisine kaldırıldı. Hayati tehlikesi olan işçi kardeşlerimiz var. Bugün sabah çevre fabrikalarda vardiya başladığında, dün gece ara verilmişti. Bu gün sabah vardiya başladığında, görüldü ki yine 2-3 arkadaş acile gitmek zorunda kaldı ve bu alan olduğu gibi boşaltıldı.

“O koltukta ne için oturuyorsun?”

Burada can sağlığını etkileyen net bir durum var. Zehir akıtılıyor buraya. 1 ay önceki basın açıklamamızda söylemiştik. Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, o koltukta ne için oturuyorsun? Buraya iki tane adam göndermek çok mu zor? Bunların denetimleri yapılıyor. Devlet Su İşleri buraya gelip bakıyor, Mesir Sulama Birliğine ait bir kanal burası, Mesir Sulama Birliği gelip burayı inceliyor.

“Manisa Havzasının tarımını, tüm Menemen Havzasını ve İzmir’deki tarımı etkiliyor”

Yunusemre’deki vuku bulan bu olay sadece Yunusemre’yi etkilemiyor. Bu kanal buradan akıp olduğu gibi Gediz Nehrine bağlanıyor, Gediz Nehriyle birlikte tüm Manisa Havzasının tarımını, tüm Menemen Havzasını ve İzmir’deki tarımı ve burada üretilen ürünleri direkt olarak etkiliyor.

İyİ Partili Alkan’dan Manisa Tarihinin En Büyük Çevre Felaketi Açıklaması!

“İnsanları zehirliyorlar”

Zehir akıyor, insanları göz göre göre bu yüzyılda Türkiye’nin en batısında sebze meyve üretimiyle insanları zehirliyorlar. Bunun karşısında hiçbir şekilde kamu kuruluşları gerekli önlemleri almıyorlar. Tüm uyarılarımıza rağmen. Manisa Büyükşehir Belediyesini, MASKİ ekiplerini göreve davet ediyorum. Burayı kontrol etmeye, buradan örnek almaya ve gereğini yapmaya davet ediyorum.

Manisa Valiliğini, özellikle Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünü, Çevre Şehircilik İl Müdürünü direk olarak buraya davet ediyorum. Buraya gelip bir kere o koltuğundan kalkıp lütfedip bu noktaya gelip olayı yerinde incelemesini kendisine özellikle vurguluyorum.

Devleti idare eden hükümet yetkilileri, burada göz göre göre 2 yıldır hiç bir önlem almıyorlar ve çevre katliamı yapıyorlar, buna müsaade ediyorlar. O, 3 tane çevre katliamına sebep olan fabrikalar, buraya zehri akıtan fabrikalar sahipleri kimdir, kimlerle işbirliği içindedir. Bunların hepsinin takipçisiyiz. Tüm kurumların bu taşın altına acil olarak talep ediyorum. Bu konuyu Türkiye gündemine de taşıyacağız. ” diye konuştu.

Araştırma başlatıldı

Yaşanan zehirlenme olayı sonrası Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ilk müdahaleler yapılarak; olumsuzluğun Manisa Organize Sanayi Bölgesi 4. Kısımdaki sınırda bulunan T22 kanalında atıksu ile ilintili olduğu düşünülerek Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bilgi verilerek haberdar edildi.

İdari işlem başlatılacak

Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirme sonrası; hızlı bir şekilde sahada denetimler başlatıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) T22 kanalına gelen atıksuyun Karaali Mahallesinden geçen ve yine DSİ’ye ait sulama kanalından geldiği tespit edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü birden fazla ekiple kirletme ihtimali olan gerçek/tüzel kişi veya kişilere ait işletmelerde denetim çalışmaları başlatırken, çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından; DSİ’ye ait sulama kanallarından atıksu numuneleri alındı. Alınan atıksu numuneleri ile ’Eşleştirme Analizi’ yapılarak kirletici kaynak ve kirleten firmanın tespit edileceği açıklandı. Sahada, Manisa Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü ile Manisa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü tarafından da çalışmaların devam ettiği öğrenilirken, yapılan denetimler ve “Eşleştirme analizi” sonuçları doğrultusunda; çevreyi kasten kirleten ve insan sağlığını olumsuz etkileyerek 2872 Sayılı Çevre Kanunu’na aykırı davranan gerçek veya tüzel kişi veya işletmeler hakkında idari işlem başlatılacağı bildirildi.

İlgili haber Manisa OSB’de Molaya Çıkan İşçiler Sulama Kanalından Gelen Gazla Zehirlendi!

Son güncelleme tarihi : 25 Haziran 2022 20:04

0 0 votes
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Spil Dağı Milli Parkı’nda Kurt ve Yavru Karacadan Sonra İlk Kez Bir Ayı Görüldü!