Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor!

Manisa’nın Soma ilçesine 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Eynez’deki kömür madeni kazasında hayatını kaybeden 301 işçi facianın 8. yılında anılıyor. Maden şehitlerinin yakınları şehit mezarlarını ziyaret ederken acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu belirtti.

Haberin Detayı
Kemal Çetin
kemal@manisagundemhaber.com
13 Mayıs 2022 - 15:15
Manisa haber | Asayiş Genel Gündem | Soma haber

36 Yaşında , Manisa Gündem Haber Editörü. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu. 2 yıl boyunca çeşitli görsel ve yazılı basın işinde çalıştıktan sonra, 2 Senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmaktadır.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve Türkiye tarihinin en büyük maden kazası olan facianın 8. yılında maden şehitleri mezarları başında anılıyor. Faciada 5 gün süren kurtarma çalışmaları sonrası 301 madenci toprak altından çıkarırken yakınları aradan geçen 8 yıla rağmen acılarını unutmadı. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Soma Maden şehitliğinde yatan ve başka şehirlerde defnedilen madenciler için yaptırılan anıt mezarlar gerek yakınları gerekse vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor.

“Acımıza acı katlandı”

Kendisi de bir maden işçisi olan ve geçirdiği kaza sonrası çalışamaz hale gelen İdris Sarıkaya faciada 180 arkadaşını kaybettiğini anlattı. Sarıkaya, “Soma 301 şehitliğindeyiz. Bugün 8. yıl dönümde buradayız. Acımız yine aynı gözyaşımız yine aynı her zaman aynı kalacak. Bizzat bu acıyı bire bir yaşayan biri olarak acımız yine aynı her zaman aynı kalacak. Buradaki 301 kişiden 180’i çayın çorbasını içtiğim ekmeği bölüştüğüm arkadaşımdı.

Bu kazayı duyduğumda Savaştepe’den nasıl geldiğimi bilmiyorum. Kimi 3 kimi 5 diyordu. Geldiğimizde 150 olmuştu. Acımıza acı katlandı ve 301 kişi madenden çıkarıldı. 301 şehitle bu iş sonlandı. Bu kazaların artık ne Soma’da ne ülkemizde ne de dünyanın başka bir yerinde yaşanmamasını temenni ediyoruz.

“Yılların acısı içimizde kanayan bir yara”

Maden kazasında abisi Mustafa Kaya’yı kaybeden ve kendisi de yaralı olarak kurtarılan Hüseyin Koç ise abisinin anısına yaşatmak için oğluna Mustafa Kaya ismini vermiş. Abisinin mezarını Mersin’e defnettikleri şehitlikte ise anıt mezarın olduğunu kaydeden ve facianın olduğu günü anlatan Koç, “Ben de madende çalışıyorum. Patlamada yaralı olarak kurtuldum. Abim Mustafa’yı kaybettim. Burada yatan arkadaşlarımızla yemişliğimiz içmişliğimiz var.

Acılarımız her günkü gibi taze aynı değişen bir şey yok. Her hafta geliyoruz. Halen çalışıyorum korkarak ama yapacak bir şey yok. Yılların acısı içimizde kanayan bir yara. Oğlum oldu ve adını abimin adını koydum o da Mustafa Kaya. İçimizde bir uhdeydi. Oğlumuz olursa ismi Mustafa Kaya olacak demiştim. Cenabı Allah bir oğlan nasip etti ve ismini Mustafa Kaya koyduk” dedi.

Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor! Maden Kazasında Hayatını Kaybeden 301 İşçi Facianın 8. Yılında Anılıyor!

İlgili haber Soma Maden Faciasında Hayatını Kaybeden 301 Madenci Dualarla Anıldı!

İlgili haber Soma'da Madenciyi Tekmeleyen Yerkel'in, Yeni Görevinin Ayrıntıları ve Kazancı da Ortaya Çıktı!

İlgili haber Somalı Madencilere Ankara'dan Üzücü Haber: AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi!

İlgili haber Soma Maden Faciasında Kararlar Çıktı: Can Gürkan 20 Yıl Hapis Cezası Aldı!

İlgili haber Manisa'daki Maden Faciasında 301 Kişi Öldü: Sorumluları Serbest Kaldı!

0 0 votes
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Manisa’da Çöken Duvarın Altında Kalan Kadın Helikopter Ambulansla Hastaneye Sevk Edildi!