Meteorolojiden Manisa ve İlçeleri İçin Zirai Don Uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte birçok ilde zirai don uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada "Ege ve Akdeniz bölgelerinde kıyılarda hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir." denildi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Bölge geneli parçalı bulutlu zamanla çok bulutlu ve akşam saatlerinde kıyıdan başlayarak sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kıyı ve güney kesimlerde yağmur kuzey ve iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah saatlerinde kıyı kesimlerde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yükseklerde ise kuvvetli zirai don olayı ve iç kesimlerde yer yer sis hadisesi görülecek.

İzmir ve Manisa’da Salı ve Çarşamba günleri hafif, Perşembe ve Cuma günleri ise orta ve kuvvetli şekilde zirai don olayı beklenmektedir.

Zirai Don Sınıflandırması

2 m siper içi sıcaklığına göre bitkiler için don sınıflandırması;

  • Hafif don: 0 °C ila -2.2 °C,
  • Orta kuvvette don: -2.2 °C ila -4.4 °C
  • Kuvvetli don: -4.4 °C’den daha düşük.

 

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Rüzgarın genellikle kuzeyli, zamanla Karadeniz kıyılarında güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimleri ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli (40-60 km/sa)olarak eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

ZİRAİ DON UYARISI: Gece ve sabah saatlerinde kıyı kesimlerde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yükseklerde ise kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden, başta tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımız olmak üzere ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir.

Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerde sis hadisesi beklendiğinden, başta sürücülerimiz olmak üzere ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir.

EGE BÖLGESİNDE BAZI İLLERİN HAVA DURUMU

Parçalı ve az bulutlu, zamanla yer yer çok bulutlu gece saatlerinden itibaren kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve zirai don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C4°C

Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kar yağışlı

DENİZLİ °C9°C

Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kar yağışlı

İZMİR °C12°C

Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı

Manisa °C10°C

Parçalı bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı; sabah saatlerinde pus ve yer yer sisli

0 0 votes
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü’nden Manisa İçin Zirai Don Uyarısı!