Omicron Varyantının Bilmeniz Gereken En Yaygın Belirtileri!

Covid-19’un kasımda ortaya çıkan Omicron varyantı dünyada vaka sayılarının hızla artmasına yol açarken, Norveç ve İngiltere’deki bilim insanlarından Omicron belirtileriyle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Haberin Detayı
Furkan Özer
furkan@manisagundemhaber.com
03 Ocak 2022 - 09:48
Manisa haber | Sağlık

29 yaşında, Manisa Gündem Haber Editörü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu. 1.5 senedir Manisa Gündem Haber'de editörlük yapmakta.

Günlük vaka sayısının ilk defa 100 bini aştığı İngiltere’de uzmanlar, Delta gibi diğer varyantlara göre “daha hafif” olduğu düşünülen Omicron’da corona virüste pek rastlanmayan bazı semptomlar bulunduğuna dikkat çekti.

İngiltere Ulusal Sağlı Hizmetleri’ne (NHS) göre Omicron en belirgin belirtileri

Uzmanlar, Omicron’un bazı belirtilerini yaşayan kişilerin Covid olduklarını bile fark etmeyebileceğini vurguladı.

İngiltere Ulusal Sağlı Hizmetleri’ne (NHS) göre, corona virüsün en belirgin belirtileri yüksek ateş, sürekli öksürme, tat ve koku kaybı.

Omicron’a yakalanan birçok kişininse mide bulantısı ve iştah kaybı gibi daha önce Covid’le çok bağlantısı kurulmayan semptomlardan şikayetçi olduğu belirtiliyor.

Omicron Varyantının Bilmeniz Gereken En Yaygın Belirtileri!

‘Aşı yaptıranlarda da görülüyor’

King’s College London’dan Genetik Epidemiyoloji Profesörü Tim Spector, iki doz Covid aşısı olan hatta destekleyici aşıyı da yaptıran kişilerde bu belirtilere sık rastlandığını söyledi. Spector, “Birçoğu bulantı, hafif ateş, boğaz ve baş ağrısı gibi belirtiler gösteriyor” dedi.

Omicron vakalarında ayrıca kusma belirtisine de rastlandığı kaydedildi.

ABD’deki Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre Omicron’un en sık görülen belirtileri

ABD’deki Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göreyse, Omicron’un en sık görülen belirtileri öksürük, halsizlik ve burun akıntısı.

İngiltere’de bu hafta yayınlanan bazı araştırmalarda, Omicron’un yayılma hızı çok yüksek olsa da Delta varyantından daha hafif etkileri olduğu belirtilmişti.

Bu araştırmalarda, Omicron’a yakalanan kişilerin hastanede tedavi olma gereksiniminin yüzde 15-20 daha az olacağının düşünüldüğü ifade edilmişti.

Omicron Varyantının Bilmeniz Gereken En Yaygın Belirtileri!

Norveç Kamu Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada

2021’in son haftalarında Norveç Kamu Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada korona virüsünün en çok mutasyona uğramış türü olan Omicron varyantı ile ilgili dikkat çekici bir sonuca ulaşıldı. Kasım ayının sonunda hastalanan Covid-19 vakalarında elde edilen veriler kamuoyu ile paylaşıldı.

Omicron varyantı hastalarında en çok görülen belirtiler

Bilim insanları Omicron varyantı tespit edilen hastalarda en çok görülen belirtileri sıraladı.

Yapılan incelemeler sonrasında Omicron varyantı tespit edilenlerin yüzde 83’ünde öksürük, yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü.

Yüzde 12’sinde koku kaybı tespit edildi

Omicron şikayeti olan hastaların yüzde 72’sinde boğaz ağrısı, yüzde 68’inde baş ağrısı, yüzde 54’ünde ateş, yüzde 23’ünde tat kaybı ve yüzde 12’sinde koku kaybı tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda hastaların yüzde 42’sinin hastalığı hafif geçirdiği ve hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı da belirtildi.

Kaynak: Sözcü

Son güncelleme tarihi : 3 Ocak 2022 09:55

0 0 votes
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nadir Görülen Bir Hastalığa Yakalanan Kardeşinin Sağlığına Kavuşması İçin Yardım İstiyor…