Sarıgöl’de 2022 Ürünü Badem Hasadına Başlandı!

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde 2022 ürünü badem hasadına başlandı. Daha az su istediği için 7 sene önce dikimine başlanan ve bugün 4 bin ağaca ulaşan bademler imece usulü toplanıyor.

Haberin Detayı
Onur Yıldırım
onur@manisagundemhaber.com

36 yaşında, Manisa Gündem Haber editörü. Akdeniz Üniversitesi , Görsel Sanatlar Bölümü mezunu. 6 sene fotoğraf editörlüğü yaptıktan sonra, 8 ay boyunda Manisa Gündem Haber'de görsel ve yazılı editörlük yapmaktadır.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinin Dadağlı Mahallesinde 7 yıl önce dikimi yapılan Nompoel ve Fergie türü bademlerin hasadı imece usulü ile başlandı.

7 yıl önce 7-8 kişi tarafından sudan tasarruf için dikilen bademlerin iyi bir gelir kapısı olması üzerine mahalledeki badem ağacı sayısı 7 yıl içinde 4 bine yükseldi.

Sarıgöl Dadağlı Mahallesi Muhtarı İlyas Tosun yaptığı açıklamada, “Mahallemizde üzüm ve tütün ağırlıklı bir üretim var.

Yedi yıl önce yedi sekiz çiftçimiz araştırılarak suyu az isteyen ekonomik değeri yüksek olan ve olan elle kırılabilecek tür badem dikti.

Şuan bir ağaçtan 3 ila 4 kilogram badem toplanıyor. Köyümüzde 4 bin badem ağacı var. İmece ile topluyoruz.

Şimdi bademlerin dış kabuklarını çıkarıyorlar. Piyasa değeri yüksek olan bademlerin bu yıl bereket yılı.” dedi.

Sarıgöl’de 2022 Ürünü Badem Hasadına Başlandı! Sarıgöl’de 2022 Ürünü Badem Hasadına Başlandı! Sarıgöl’de 2022 Ürünü Badem Hasadına Başlandı! Sarıgöl’de 2022 Ürünü Badem Hasadına Başlandı! Sarıgöl’de 2022 Ürünü Badem Hasadına Başlandı!

Son güncelleme tarihi : 18 Ağustos 2022 17:42

0 0 votes
Haberi Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kula’nın İçme Suyu Problemini Çözecek Proje İhaleye Çıkıyor!