Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Asgari Ücretteki Kırmızı Çizgilerini Açıkladı!

Türk-İş Başkanı Atalay, asgari ücret için kabul edecekleri alt sınırın önceki gün 'açlık sınırı' olarak açıkladıkları 7 bin 785 TL olduğunu söyledi. Atalay, "Onun altında bir rakamı kabul etme şansımız sıfır. Bu rakam bizim kırmızı çizgimizdir" dedi.

Haberin Detayı
M. Kürşad Sarıkaya
msarikaya@manisagundemhaber.com
02 Aralık 2022 - 16:32
Manisa haber | Ekonomi Politika

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi.

TRT Haber’de katıldığı programda konuşan Atalay,  Türk-İş’in önceki gün ‘4 kişilik bir ailenin açlık sınırı’ olarak açıkladığı 7 bin 785 TL’ye değinen Atalay, “Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” diye konuştu.

‘7 bin 785 liranın altı’ için “Bizim adımıza kabul edilmesi mümkün değil” söyleminde bulunan Türk-İş Başkanı Atalay, özetle şu açıklamalarda bulundu:

“Onun altında bir rakamı kabul etme şansımız sıfır. Bir şey yayınlıyoruz. Sonra bize sormazlar mı ‘Sen bunu açıklıyorsun. Ondan sonra gidip bunun altına imza atıyorsun.’ Öyle, o işin içinde olmayız. 7 bin 785 TL kırmızı çizgimiz. Onun üzerine çıkmak gerekiyor. Onun üzerinde neye çıkmamız gerekiyor. Bizim hesabımıza göre gıdada artış yüzde 138. Ben Çalışma Bakanı’nın iyi niyetinden şüphem yok. Ama burada yaşıyoruz. Markete, kasaba, bakkala işçi gidiyor, işsiz gidiyor, emekli gidiyor. Dar ve sabit gelirli gidiyor. Küçük esnaf, köylü gidiyor.

Neyin ne olduğunu biz A’dan Z’ye biliyoruz. Yani ülkeyi yönetenler yahut işveren sendikası bunu da göz önünde bulundurarak bize bir rakam getirmeleri gerekiyor. Ondan sonra biz duracağımız yeri ben,yönetimim A’dan Z’ye biliyoruz.  7’sinde, 14’ünde rakamı bir görelim. ona göre nasıl hareket edeceksek ederiz. Yani bu rakam kırmızı çizgi, Türkçesi bu başka bir şey demeyim. Bu rakam kırmızı çizgi, bunun altında bu konuyla ilgili masada olmayız, Türkçesi bu.” dedi.

KOMİSYON TAKVİMİ BELLİ OLDU

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışma takviminin belirleneceği toplantı dün (1 Aralık) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay katıldı.

Görüşme sonrası takvimi açıklayan Atalay, asgari ücrette ilk toplantının 7 Aralık’ta, ikinci toplantının ise 14 Aralık’ta yapılacağını duyurdu.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, asgari ücret için ‘istikrarlı ve dengeli’ bir rakam çağrısı yapmıştı. Akkol, “İşverenlerimizin razı olduğu işçi tarafının memnun olduğu aynı zamanda işletmelerimizi koruyan dengeli, istikrarlı bir rakam için biz de elimizi taşın altına koyacağız” ifadesini kullanmıştı.

YOKSULLUK SINIRI 25 BİN TL’Yİ AŞTI

Öte yandan Türk-İş’in Kasım 2022 Açlık ve Yoksulluk Sınırını Araştırması’nın sonuçlarına göre, yoksulluk sınırı 25 bin 365 lira, açlık sınırı da 7 bin 785 liraya ulaştı. Bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti ise 10 bin 107 lira olarak açıklandı.

 

Son güncelleme tarihi : 2 Aralık 2022 16:39

Manisa’da Son 3 Ayda 133 Uyuşturucu Taciri Tutuklandı!