120 Milyonluk Yatırımla Kula’ya Yeterli Su Verildi

MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ile birlikte Kula ilçe merkezine yeterli içme suyu verilmesi için hayata geçirilen çalışmayı inceledi. Aslay, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün öncülüğünde 120 milyon TL bedelle yapılan yatırım sonrasında Kula’daki su sorununa son verdiklerini söyledi.

Haberin Detayı
M. Kürşad Sarıkaya
msarikaya@manisagundemhaber.com
21 Ağustos 2023 - 11:09
Manisa haber | Çevre Politika | Kula haber

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Kula ilçe merkezine yeterli su temin etmek için 120 milyon TL bedelle önemli bir projeye hayat verdi. Proje kapsamında 18 kilometre çelik içme suyu terfi hattı döşendi. Körez mahallesi sınırlarında 5.000 tonluk içme suyu deposu inşa edildi.

Deponun olduğu noktada, MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ile birlikte incelemelerde bulundu. Tosun ve Aslay’a, Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Hilmi Serkan Emir, Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığından Şube Müdürü Kadir Bahadır Zeybek, Manisa Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Şube Müdürü Aydın Topdemir, MASKİ Kula İlçe Sorumlusu Tuba Ural, MHP İlçe Başkanı Nazım Baytok ve yetkili personel eşlik etti. Burada ilk olarak Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Hilmi Serkan Emir yapılan çalışmalar ile ilgili teknik bilgi verdi.

“Kulamıza kesintisiz içme suyu ulaştırmaya başladık”

MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, “Küresel ısınma ve iklim değişikliği tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi ve şehrimizi de olumsuz etkiliyor. Vatandaşlarımıza sıkıntı yaşatmamak adına sürekli projeler üretiyoruz. Her gün yeni sondajlar ve kaynaklar bulmaya çalışıyoruz. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün önderliği ve vizyonu ile Manisa’mıza gece gündüz hizmet üretiyoruz. Kula ilçemiz de jeolojik bakımdan farklı bir bölge olduğu için buradaki sondajlarımızın seviyelerinde düşme başladı. Kula ilçemiz, her geçen gün gelişiyor ve büyüyor.

Bu da nüfusun artmasına neden oluyor. Son 1 sene içerisinde Kula’da 5-6 adet sondaj açtık. Ancak bu sondajlarda maalesef istediğimiz yeterlilikte suya ulaşamadık. İlçemize geçtiğimiz yıl 30 sondajdan saniyede 65 litre su sağlıyorduk. İlçemizin su sorununu kökten çözüme kavuşturmak adına Sarnıç bölgemizden içme suyunu Kula’ya getirmek üzere bir proje çalışması gerçekleştirdik. Projenin yapım sürecinde de Kula Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Tosun desteklerini esirgemedi.

Bazı vatandaşlarımızdan da sondaj desteği aldık. Yaklaşık 20 gündür de biten depomuzun bir gözünden Kula’mıza su aktarımına devam ediyoruz. Açtığımız 5 sondajı da bağladık. Bölgede sondaj açmaya devam edeceğiz. 2500 tonluk depolarımızdan bir tanesi su aktarımına devam ediyor. Diğer depomuzda da inşa çalışmaları bitmek üzere. Herhangi bir mekanik ve elektrik problemi olmadığı takdirde ilçemize daha verimli su sağlamış olacağız. Kula’da yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.

Projeyi gerçekleştiren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e, desteklerini esirgemeyen Kula Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Tosun’a, MHP İlçe Başkanımız Nazım Baytok’a, gece gündüz büyük bir özveri ile çalışan tüm personellerimize teşekkür ediyorum. Belli bir süre zarfında Kulalı hemşerilerimiz sıkıntı yaşadı ama sonunda büyük bir proje ile ilçemizin geleceğine yatırım yaptık. Her zaman dediğimiz gibi su hayattır, gereksiz su kullanımının da önüne geçmeliyiz” dedi.

“Kula tarihinin en büyük yatırımı oldu”

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, “Son birkaç senedir Kula, kuraklık problemi çekiyordu. Bu projenin esas amacı, Kula’daki içme suyu kapasitesini artırmak ve hanelere yeterli miktarda su verebilmekti. Yoğun bir mesai sonucunda çalışmalar tamamlandı. Denemeler yapıldı, testler de bitti. Bu proje Kula’nın önünü açacak bir projedir. Su sadece Kula için değil, Türkiye’nin hatta Dünyanın bir sorunudur. Daha sürdürülebilir bir hayat yaşamak için suyun önemi ortada.

Suyu daha dikkatli kullanmalıyız. Sadece ham suya erişmekle de olmuyor. Musluktan su akıyor demek artık yetersiz kalıyor. Şebeke hattı, isale hattı, su depoları, aktarma istasyonları, arıtma tesisleri gibi bunların hepsinin iyi olması gerekiyor ki, sağlıklı suya erişebilelim. Çok şükür ki, bu projenin tamamlanmasıyla beraber Kula sağlıklı bir suya k>>avuştu. Kula’nın 20 yıllık su ihtiyacı giderilmiş oluyor ama dünyadaki kuraklık artık hepimizin ortak sorunudur.

Bu doğrultuda vatandaşlarımızdan isteğimiz suyu tasarruflu ve dikkatli kullanması. 18 kilometre uzaklıktan 120 Milyonluk bir bedelle Kula tarihinin en büyük projesi gerçekleştirildi. En büyük emeği geçen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e, MASKİ Genel Müdürlüğümüze, ilçe koordinatörlüğünden, ilçe şefliğinden, duyarlı davranarak kendi şahsi suyunu bizimle paylaşan vatandaşlarımıza değin emek veren herkese ve sabırlı davranarak bizlere yardımcı olan Kulalı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Kula’nın 50 yıllık su sorunu çözüme kavuştu”

MHP İlçe Başkanı Nazım Baytok ise, “Bu proje Kula’nın 20 yıllık değil, 50 yıllık su sorununu çözüyor. Başta Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün olmak üzere MASKİ Genel Müdürlüğümüz bünyesinde emek veren tüm personellere ve Kulalı vatandaşlarımıza da bu zamana kadar göstermiş oldukları sabırdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

120 Milyonluk Yatırımla Kula’ya Yeterli Su Verildi 120 Milyonluk Yatırımla Kula’ya Yeterli Su Verildi 120 Milyonluk Yatırımla Kula’ya Yeterli Su Verildi

Genel Müdür Burak Aslay’dan Kula’ya Ziyaret