Adana’da 5,5 Büyüklüğünde Deprem

Adana'nın Kozan ilçesinde saat 08.44'te 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Haberin Detayı
M. Kürşad Sarıkaya
msarikaya@manisagundemhaber.com
25 Temmuz 2023 - 10:16
Manisa haber | Asayiş Ulusal

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verdiği bilgiye göre bugün saat 08.44’de Adana’nın Kozan ilçesi merkezli olarak 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Adana’da 5,5 Büyüklüğünde Deprem

Yerin 11.27 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirlenen deprem, Adana merkez başta olmak üzere çevre ilçeler ile Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinden de hissedildi.

Adana’da 5,5 Büyüklüğünde Deprem

Bozaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü de depremin büyüklüğünü 5.5 olarak duyurdu. Merkkez üssü Kozan Minnetli olarak açıklanan depremin derinliği ise 3.7 kilometre olarak belirtildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden de etkilenen kentte vatandaşlar korkuyla kendilerini sokağa attı. Bölgede artçı sarsıntılar da devam ediyor.

Adana’da 5,5 Büyüklüğünde Deprem

Metruk bir ev hasar gördü

İlk belirlemelere göre, Kozan ilçesi Tufanpaşa Mahallesi’ndeki metruk bir binada, deprem nedeniyle hasar meydana geldi. Kısmen zarar gören ve kimsenin yaşamadığı bina çevresinde önlem alındı.

Öte yandan, ilçedeki bazı iş yerlerinde de küçük çaplı hasar oluştu.

Adana’da 5,5 Büyüklüğünde Deprem

AFAD BAŞKANI: OLUMSUZ BİR DURUM YOK

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Adana’nın Kozan ilçesi merkezli olarak meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremle ilgili bir açıklama yaptı. Sezer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Adana ilimiz Kozan ilçesinde saat 08.44’te meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Ekiplerimiz teyakkuz haline geçirilmiştir” dedi.

Adana’da 5,5 Büyüklüğünde Deprem

NACİ GÖRÜR’DEN AÇIKLAMA

Kozan merkezli depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür de sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Görür paylaşımında “Adana Kozan’da 5,5 deprem. Saimbeyli ve Savrun Faylarının yakınlaşma bölgesinde, muhtemelen Savrun zonunda. 6 Şubat depremlerinden sonra bölgede fay kuşakları üzerindeki stres alanlarında değişim var, sevgiyle” ifadelerine yer verdi.

Adana’da 5,5 Büyüklüğünde Deprem

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: “İlgili kurumlarımız, sahada gerekli çalışmaları sürdürmektedir”
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, depremin ardından ilgili kurumların, sahada gerekli çalışmaları sürdürdüğünü belirtti.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili kurumlarımız, sahada gerekli çalışmaları sürdürmektedir. Rabb’im ülkemizi her türlü afetten korusun.” ifadesini kullandı.

Son güncelleme tarihi : 25 Temmuz 2023 10:21

Büyükşehir ve MASKİ Saha Personellerine İşaretçi ve Sapancı Eğitimi