MASKİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor

Atık suların çevreye zarar vermemesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren MASKİ Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, 17 ilçede bulunan işletmeler ve sanayi kuruluşlarına yönelik denetimlerini sürdürüyor. MASKİ Genel Müdürlüğü’nün denetim faaliyetlerini hızlandırdığını söyleyen Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mümin Deniz, temiz çevrenin sağlıklı bir gelecek olduğunun altını çizdi.

Haberin Detayı
M. Kürşad Sarıkaya
msarikaya@manisagundemhaber.com
24 Ağustos 2023 - 16:52
Manisa haber | Çevre Politika

Endüstrinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan çevre sorunları noktasında gerekli önlemleri alarak çalışmalarını aralıksız yürüten MASKİ Genel Müdürlüğü, atık suların denetimlerini yapmaya devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı Ruhsat Denetim Koruma ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ‘Çevre Kanunu’ , ‘İSKİ Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’ , ‘Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ ve ‘MASKİ Atık Suların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği’ hükümleri doğrultusunda sanayi kuruluşlarına gerekli denetimler yapılıyor.

Atıksuların uygunluğu inceleniyor

Ruhsat Denetim Koruma ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından atıksu analiz sonuçlarının yönetmelikte belirtilen deşarj limitlerine uygun olması halinde Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı (DKKR) düzenleniyor. Ruhsat verilen işletmelerin her yıl düzenli olarak endüstriyel nitelikli atıksularından kontrol numunesi alınarak, deşarj limitlerine uygunluğun sürekliliği de kontrol ediliyor. Ayrıca; endüstriyel nitelikli atıksu oluşturmayan veya kanalizasyona sadece evsel nitelikli atıksu deşarj eden işletmeler için de ‘Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı Gerekli Değildir Belgesi’ düzenleniyor.

Fosseptik bağlantıları yerinde inceleniyor

Ekipler, Kanalizasyon hattı bulunmayan ve atıksularını sızdırmaz betonarme foseptikte biriktiren işletmelerin fosseptik bağlantılarını da denetliyor. Fosseptik bağlantıları hem yerinde hem de fosseptik projesinde ayrı ayrı inceleniyor. Alınan numune sonrası yapılan analiz ile deşarj limitlerini sağladığı belirlenen işletmelere, MASKİ Genel Müdürlüğü’nün vidanjör hizmetinden yararlanabilmesi sağlanıyor ve vidanjör yoluyla Atıksu Arıtma Tesislerine gelen atıksuların kontrolü de sağlanıyor.

Denetim faaliyetleri hızlandı

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün denetim faaliyetlerini hızlandırdığını söyleyen Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mümin Deniz, “17 ilçemizde sanayi kuruluşlarından kaynaklanan atık su kirliliğini önlemek adına gerekli çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız denetimlerle, kanalizasyon sistemimiz ile dünyanın sayılı ovalarından olan Gediz Ovası ve Gediz Nehri ile Bakırçay’daki kirlilik probleminin çözümü noktasında önemli bir rolü bulunan Atıksu Arıtma Tesislerimizin verimli çalışmasını sağlıyoruz. Temiz çevre sağlıklı bir gelecek demektir” dedi.

Maskİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor Maskİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor Maskİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor Maskİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor Maskİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor Maskİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor Maskİ İşletmeleri Denetleyerek, Atıksuların Analizlerini Yapıyor

Manisa’da Midibüsle Otomobilin Çarpışması Sonucu 20 Kişi Yaralandı!