MASKİ’den, İdareyi Hedef Göstererek Yapılan Gerçekdışı Açıklamalara Cevap!

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Muradiye, Çamlıca, Yağcılar ve Avdal mahalleleri ile ilgili sosyal medyada ve gazetede yer alan ve idareyi hedef göstererek yapılan gerçekdışı söylemlerin bulunduğu haberlere yönelik açıklama yapıldı. MASKİ tarafından yapılan açıklamada bahsi geçen mahallelerde yapılan çalışmalar tek tek anlatılarak, vatandaşların herhangi bir sorun yaşaması durumunda idarenin harekete geçerek sorunları çözüme kavuşturduğu anlatıldı.

Haberin Detayı
M. Kürşad Sarıkaya
msarikaya@manisagundemhaber.com
24 Ağustos 2023 - 13:00
Manisa haber | Genel Politika

Bazı sosyal medya hesapları ve gazetelerde Muradiye, Çamlıca, Yağcılar ve Avdal mahalleleri ile ilgili MASKİ’yi hedef göstererek yapılan açıklamaların bulunduğu haberlere ilişkin, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.

Sorunların Çözümü İçin Çalışmalar Yapıyoruz

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında “Sadece Manisa’da değil tüm dünyada aşırı sıcaklar ve su sorunları yaşanmaktadır. Manisa’da da özellikle yaz aylarında içme sularının tarımsal sulamada kullanılması dolayısıyla bazı bölgelerdeki depolarımızın sularında azalma meydana gelebiliyor. Bu noktada da kurum olarak önlemler alıyor, sorunların çözümü noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Gerek Yedek Sondajlarımızı Devreye Aldık Gerekse Yeni Sondajlar Açtık

Manisa’da içme suyu barajı olmadığı için il genelinde içme suyu ihtiyacının yüzde 98 gibi neredeyse tamamı denilecek kadar büyük bir oranla yeraltı sularından sondajlarla karşılandığı belirtilen açıklamada, söz konusu mahallelerde yürütülen sondaj çalışmalarından örnekler verildi.

Açıklamada; “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak Muradiye Mahallesini beslemek amacıyla Karaali’de bulunan 2 sondajımızı devreye alarak yaşanan sıkıntının önüne geçtik. Yağcılar mahallesinde mevcut bulunan sondajımıza ilave olarak 1 sondajımızı daha devreye aldık. Böylece Mahalle halkına 2 sondaj ile su sağlıyoruz. Yağcılar Mahalle Muhtarı Cevat Türkyılmaz ve mahalle sakinleri de çalışmalardan duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.

Avdal mahallesinde de mevcutta bulunan sondajımıza ilave olarak yedek sondajımızı da devreye aldık. Ayrıca Avdal mahallesinde 1 sondajımızın daha açılması için çalışmalara başladık. Çamlıca mahallesinde ise mevcut sondajımızın yanı sıra bir adet sondajımızı da olası bir duruma karşı yedek olarak hazırda bekletiyoruz. Mahallelerin muhtarları ve vatandaşlarımız bizlere ulaşıp sorunlarını ilettiklerinde ekiplerimiz sorunların çözümü için çalışmaları başlatmaktadır.

Depolarımızın Su Seviyelerini Scada Sistemimiz İle Anlık Olarak İzliyoruz

MASKİ Genel Müdürlüğü hayata geçirdiği SCADA sistemi ile içme suyu depolarındaki doluluk oranını da saniye saniye izleyebiliyor. MASKİ tarafından yapılan açıklamanın devamında da; “şehrimizdeki birçok içme suyu depomuzda olduğu gibi Karaali ve Muradiye mahallelerimize su temin edilen depolarımızın da su seviyelerini anlık olarak SCADA sistemimiz ile takip ediyoruz. Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün vizyonu doğrultusunda teknolojiyi en etkin şekilde kullanarak takip ettiğimiz depolarımızın su seviyelerini anlık olarak görüyor suyun azalma durumunda müdahalelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Açıklamamıza ek olarak SCADA sistemimizdeki anlık su durumunu da paylaştık. Öte yandan sadece söz konusu mahallelerimiz değil ilimizin tüm ilçelerindeki mahallelere hem Sayın Başkanımız hem Sayın Genel Müdürümüz hem de yetkili ekibimiz sürekli ziyaretler gerçekleştirerek vatandaşlarımız ile bire bir görüşüyor. Gerek sosyal medya hesaplarımız gerekse de internet sitemizde yayınladığımız haber bültenleri ile yaptığımız çalışmaları vatandaşlarımızın bilgisine de sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Muradiye ve Karaali Bölgesinde İçme Suyu Hat Döşeme İşlemleri Gerçekleştirdik

Muradiye ve Karaali bölgesinde yapıla>n çalışmaların da yer aldığı açıklamada; “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak, Muradiye Mahallesi Karaali alt bölgede 22 bin 875 metre içme suyu hattı döşeme işi gerçekleştirdik. Muradiye Mahallesi genelinde de 14 bin 829 metre terfi, şebeke ve isale hattı döşeme işlerini gerçekleştirdik” ifadelerine yer verildi.

Dünya Bankası Kredisiyle 1 Milyarın Üzerinde Altyapı Yatırımı Yapılacak

Dünya Bankası kredisiyle yapılacak olan dev projenin içinde Muradiye, Karaali ve Yağcılar Mahallesi’nin de yer aldığının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından, Dünya Bankası kredisiyle 46 milyon 500 bin Avro’luk bugünün kuruyla da 1 Milyar liranın üzerinde altyapı yatırımı yapılacak olan mahalleler arasında Muradiye, Karaali ve Yağcılar Mahallesi de yer alıyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün, 3 ilçeyi kapsayan altyapı çalışmaları için 1 milyar liranın üzerindeki Dünya Bankası kredisinin kullanılmasında artık son viraja girildiğinin müjdesini vermiş, altyapı çalışmaları için müşavirlik ilanına çıkıldığını da duyurmuştu.

Sosyal medya paylaşımlarında ve gazetelerde yer alan haberdeki açıklamalarda ifade edildiği gibi yaptığımız birçok yatırımın yanı sıra yaşanan sorunları da biliyor, çözümü de üretiyoruz. Dünya Bankası kredisiyle yapacağımız büyük projemiz için de çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.

Kamuoyuna saygı ile bildiririz.

Maskİ’den, İdareyi Hedef Göstererek Yapılan Gerçekdışı Açıklamalara Cevap! Maskİ’den, İdareyi Hedef Göstererek Yapılan Gerçekdışı Açıklamalara Cevap!

Son güncelleme tarihi : 24 Ağustos 2023 13:06

Efendi Mahallesi’nin Yağmur Suyu Izgaraları Temizlendi