Alaşehir Ekonomi haberleri

Alaşehir Çiftçi Malları Koruma Başkanlığından Çıkartılan İşlerin Tazminat Mücadelesi!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde emeklilik günü ve yılı dolan 5 kişi, 2019 yılından bu yana kıdem tazminatlarını alamadı. Alaşehir Çiftçi Malları Koruma Başkanlığında çalışan 5 kişi 2 yıldır hak ettikleri tazminatları alabilmek için hukuk mücadelesi verirken tek isteklerinin yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi olduğunu söyledi.

Gelir ve Giderlerini Gösteren Afiş Belediye Binasına Asılarak Vatandaşlarla Paylaşıldı!

Manisa’nın Alaşehir Belediyesi tarafından belediyenin gelir ve giderlerini gösteren tablonun yer aldığı afiş belediye binasına asılarak vatandaşlarla paylaşıldı. 134 milyon borçla devraldıkları belediyenin yaklaşık 50 milyon TL’lik borcunu ödediklerini belirten Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, hem borç ödeyip hem de hizmet ürettiklerini söyledi.

Manisa’da Çekirdeksiz Sultani Üzümde 2021 Yılı Hasat ve İhracat Sezonu Başladı!

Manisa’nın coğrafi işaret tescilli ürünü olan çekirdeksiz Sultani üzümünde hasat başladı. Manisa’dan 62 ülkeye ihracat edilen üzümler bugün kesilmeye başlanırken ilk ihracat tırları da yarın hareket edecek. 2020 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 172 bin 600 ton ihracat edilen Sultani üzümde bu yılki hedef 250 bin ton ihracat.

Manisa’da Türk Mühendisleri Geliştirdi Efem Üzümünde İlk Hasat Yapıldı!

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsündeki ziraat mühendisleri tarafından melezleme yoluyla elde edilen yeni bir üzüm çeşidi olan Efem üzümünde ilk hasat yapıldı. Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümünün başkenti olan Alaşehir’de 3 yıl önce ekilen Efem üzümünde ilk hasat yapılırken, yeni üzüm hem verimi hem dayanıklılığı hem de lezzetiyle dikkat çekiyor.

İlçede 2021 Yılı Üzüm İşçi Fiyatları ve Dayıbaşı Ücretleri Açıklandı!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, ’İşçi Ücretlerini Tespit Komisyonu’ 2021 yılı üzüm sezonu öncesi üzüm işçi ücretlerini belirledi. Günlük 8 saat çalışma zamanı belirlenen komisyonda en düşük fiyatın 85 TL ile kesim işinde, bandırma ve yükleme işinde çalışacak olan işçiler için ise günlük 180 TL ödenmesi kararlaştırıldı.

Çiftçilerin Hem Pazar Arayışı Sona Erecek Hem de Geliri Artacak

Alaşehir Kaymakamlığı AB ve Proje Ofisi Koordinatörlüğünde Ziraat Mühendisi Feray Keskin tarafından Alaşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü adına hazırlanan ve başarılı bulunan ’Yaprak Salamura Üretim Tesisi Ön Fizibilite Danışmanlığı’ projesi Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmesinin ardından proje eğitimleri başladı.

Manisa’da Öğrenciler Okul Bahçesinde Sebze ve Tavuk Yetiştirip Okula Gelir Sağlayacaklar

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Killik Mahallesindeki Şehit Hüdaverdi Özkan Ortaokulunun bahçesinde kendi sebzelerini yetiştiren öğrenciler şimdi de organik tavuk yumurtası projesini başlatarak okulda gezen tavuk yetiştirecekler. Organik sebzelerin yanı sıra organik tavuk yumurtası üretimine de başlayacak olan öğrenciler tarımsal yönden de kendilerini geliştirme fırsatı bulurken, ürünlerin satışından elde edilecek gelirle de okullarına katkı sunmuş olacaklar.