Alaşehir Tarım-Çiftçi haberleri

Manisalı Üzüm Üreticilerini Kuru Üzüm Fiyat Beklentisi!

Manisalı üzüm üreticilerinin artan maliyeler nedeniyle yaşadığı sıkıntı ve sorunları dile getiren Ziraat Müh. Şükriye Burak, hasat zamanı yaklaşan üzüm için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, TMO, kuru üzüm fiyatlarını geç açıklaması nedeniyle Manisalı üzüm üreticilerinin mağdur olduğunu, artan maliyetler nedeniyle kuru üzümümüzün taban fiyatının 30 tavan fiyatının 35 TL altında olması gerektiğini belirtti. Manisalı üzüm üreticilerinin mağdur olmaması için kuru üzüm fiyatlarının bir an önce açıklanmasını istedi.

Manisa’nın Dünyaca Ünlü Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Hasat ve İhracatı Başladı!

Türkiye’de ’Üzümün Başkenti’ olarak adlandırılan Manisa’nın Alaşehir ilçesinden dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzüm hasat ve ihracatı başladı. Hasadın 7 Ağustos, ihracatın 8 Ağustos olarak belirlenmesinin ardından sezonun ilk ihraç çekirdeksiz Sultaniye üzümleri tırlara yüklenerek uğurlandı. Üzümler başta Rusya, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 122 farklı ülkeye ihraç ediliyor.

Manisalı Üreticiler Çekirdeksiz Sultaniye Üzümünün Geleceği İçin Toplandılar!

Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bölgenin en önemli ihracat ürünü olan çekirdeksiz Sultaniye üzümünün geleceği için bir araya geldi. Toplantıda, önümüzdeki günlerde Manisa’ya gelerek üzüm fiyatlarını açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklentilerini de anlatan üreticiler fiyatların erken açıklanmasının üreticiyi sevindireceğini vurguladı.

Erkenci Üzümler Başta Rusya Olmak Üzere Avrupa Ülkelerine İhraç Ediliyor…

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde erkenci üzüm çeşidi olan sofralık Superior Seedless cinsi üzüm hasadına başlanırken ihracat için ilk tırlar yarın yola çıkacak. Geçtiğimiz yıl Alaşehir’den 82 farklı ülkeye büyük bir bölümü üzüm olmak üzere ihracat yapıldığı ve toplamda 600 milyon dolar gelir sağlandığı bildirildi. 2021 yılında 230 bin ton sofralık üzüm ihracatı yapılan Alaşehir’de 2022 yılındaki hedefin ise 250 bin tona ulaşmak olduğu öğrenildi.