2023 Vizyon Eğitim Manisa Çalıştayı yapıldı

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergün Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Manisa Valisi Ahmet Deniz’in katıldığı 2023 Vizyon Eğitim Manisa Çalıştayı’na katıldı.

2023 Vizyon Eğitim Manisa Çalıştayı yapıldı
1

İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde, Manisa Valisi Ahmet Deniz’in katılımlarıyla Anemon Otel’de 2023 Vizyon Eğitim Manisa Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Manisa Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ergün Aksoy, ilçe belediye başkan yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, milli eğitim şube müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri katıldı.

Çalıştayda açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, her geçen yıl nesillerin ve toplumun alışkanlıklarının değiştiğini, her yeni yılın geçen yıla uymadığını ifade etti. İl Milli Eğitim Müdürü Çetin, “Çalıştayımızın esas amacı Türkiye’nin önündeki 10 yılları 50 yılları 100 yılları şekillendirmek, neslimizi ve milletimizi geleceğe hazırlamaktır.” dedi. 
Çalıştaydan sonra Manisa’nın 2023 eğitim vizyonunun hazırlanacağını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Çetin, hazırlanın raporların tüm illerden gelen raporlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nda toplanacağını ve önümüzdeki haftalarda Türkiye’nin eğitim vizyonu ile yol haritasının belirleneceğini dile getirdi.

Rektör Çelebi’den değişikliklere vurgu 
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de eğitim alanında yapılan değişikliklere vurgu yaparak, “Biliyoruz ki eğitim sadece Türkiye’nin en önemli meselesi değil. Eğitim, varoluşsal bir realite ve sorun. İnsanoğlunun yeryüzüne gelmesi ile birlikte aslında karşı karşıya kaldığı en temel problem eğitim problemidir. Türkiye’de eğitim politikalarımızın belirli aralıklarla değerlendirildiğini ve değiştirildiğini görüyoruz. Tabii ki zaman içerisinde her politikada güncelleme yapılır. Ancak bizde eğitimin en temel ilkelerinde, prensiplerinde, yöntemlerinde çok sık değişiklikler yapma durumuyla karşı karşıya geldiğimiz hepimizin malumudur. Eğitim konusunu tartışırken önce işe eğitim felsefesinden başlamak gerekir. Eğitimle ilgili soruların cevabı metafizik, dini felsefi düzeyde verilir. Bu çerçevede eğitim felsefesinin kapsamına varlık bilgisi, bilgi felsefesi, değerler felsefesi ve elbette pedagoji girer.” diye konuştu. 

“Uzlaşmaya vardığımız bir eğitim felsefemiz yok” 
Türkiye’deki eğitim alanındaki en önemli sorunun eğitim dalında toplum olarak uzlaşmaya varılan bir felsefenin olmaması olduğunu ifade eden Rektör Çelebi, “Bizim toplum olarak üzerinde uzlaşmaya vardığımız bir eğitim felsefemiz yoktur. Hala ‘Hadi çocuklar camiye’ kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay verdiği bir program tartışılıyorsa, hala imam hatiplerle ilgili olarak geçmişte ve günümüzde tartışmalar yaşıyorsak, bunlar eğitim felsefesi ile alakalı konulardır. Eğitim felsefesi şudur. Nasıl bir toplum ve gelecek tasavvuruna sahipsiniz ve buna bağlı olarak nasıl bir fert, nasıl bir insan yetiştireceksiniz. Bu soruların cevabıdır. Biz bu konularda henüz tam olarak mutabakata varabilmiş değiliz. Toplantıda bir hocamızla konuşurken devlet politikamızdan olmadığından bahsettik. Devlet politikası dediğimiz şey üzerinde büyük ölçüde mutabakatın sağlandığı temelleri değişmeyen Batılı ülkelerde milli eğitim, dış politika çok sık değişikliğe uğrayan politikalar değildir. Üzerinde belli bir konsensüs sağlanmıştır. Bizim birinci temel sorunumuzun bu olduğunu ve bu nedenle yönetimlere göre değişikliklerin yapıldığıdır. Önce mutabakat sağlamamız gerekir. Bu öncelikli halletmemiz gereken konu olarak karşımıza çıkıyor.” dedi. 

Son olarak Manisa Valisi Ahmet Deniz konuşmasında tüm illerin sorunun ortak olduğunu belirterek, el birliğiyle sorunlara el atılması gerektiğini belirterek eğitimde birlik beraberlik çağrısında bulundu. Yapılan konuşmaların ardından çalıştay konularının ele alınması için yuvarlak masa toplantıları düzenlendi.

Vali Deniz: “Özeleştiriyi de yapmak lazım’’ 
Çatıştayda konuşan Manisa Valisi Ahmet Deniz ise, Türkiye’nin eğitimde nitelik anlamında istediği yerde olmadığını belirterek, “Türkiye son 15 yılda her alanda çok ciddi bir değişim ile dönüşüm yaşadı. Bu alt yapı, üst yapı, sağlık, eğitim alanında baktığımız zaman, özellikle eğitimde fiziki mekanların iyileştirilmesi açısından bir çok iyi yerlere geldik. Ama bir şeyi itiraf etmek lazım. Eğitimde nitelik anlamında gerçek anlamda istediğimiz yerde değiliz. Bu öz eleştiriyi de yapmak lazım. Onun için 2023 Eğitim Vizyonunu gerçekleştiriyoruz. Biz daha farklı şeyleri yapmak zorundayız. Çünkü bulunduğumuz, konum coğrafya ve bizden beklentiler bizim ekstra bir şey yapmamızı gerektiriyor.” dedi. 
Konuşmaların ardından çalıştaya katılan eğitimciler kendilerine ayrılan masalarda Manisa’nın 2023 eğitim vizyonu konusundaki görüşlerini birbirleriyle paylaştı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Manisa hava durumu
Manisa hava durumu 7 günlük
Manisa hava durumu 15 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu
Manisa Yunusemre hava durumu 7 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu 15 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu
Manisa Şehzadeler hava durumu 7 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu 15 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu
Manisa Turgutlu hava durumu 7 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu 15 günlük
Manisa Soma hava durumu
Manisa Soma hava durumu 7 günlük
Manisa Soma hava durumu 15 günlük
Manisa Selendi hava durumu
Manisa Selendi hava durumu 7 günlük
Manisa Selendi hava durumu 15 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu
Manisa Saruhanlı hava durumu 7 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu 15 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu
Manisa Sarıgöl hava durumu 7 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu 15 günlük
Manisa Salihli hava durumu
Manisa Salihli hava durumu 7 günlük
Manisa Salihli hava durumu 15 günlük
Manisa Kula hava durumu
Manisa Kula hava durumu 7 günlük
Manisa Kula hava durumu 15 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu
Manisa Köprübaşı hava durumu 7 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu 15 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu
Manisa Kırkağaç hava durumu 7 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu 15 günlük
Manisa Gördes hava durumu
Manisa Gördes hava durumu 7 günlük
Manisa Gördes hava durumu 15 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu
Manisa Gölmarmara hava durumu 7 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu 15 günlük
Manisa Demirci hava durumu
Manisa Demirci hava durumu 7 günlük
Manisa Demirci hava durumu 15 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu
Manisa Alaşehir hava durumu 7 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu 15 günlük
Manisa Akhisar hava durumu
Manisa Akhisar hava durumu 7 günlük
Manisa Akhisar hava durumu 15 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu
Manisa Ahmetli hava durumu 7 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu 15 günlük