Manisa’da ’Sıfır atık’ projesi başladı

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca başlatılan Sıfır Atık Projesini uygulamak için çalışma başlattı.

Manisa’da ’Sıfır atık’ projesi başladı
1

Proje kapsamında belediye birim müdürlüklerinde görevli personele yönelik Sıfır Atık Projesi uygulama eğitimi düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç’in katıldığı eğitimde personele projenin detayları anlatıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca başlatılan Sıfır Atık Projesini uygulamak için çalışma başlattı. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi personellerine yönelik Sıfır Atık Projesi uygulama eğitimi düzenlendi. MASKİ Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitime, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve Büyükşehir Belediyesi birim müdürlüklerinde görevli personeller katıldı.

Yaşanılabilir Bir Manisa için Sıfır Atık Projesi Önemli
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan eğitim programında ilk konuşmayı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi olarak israfın önlenmesi, doğal ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi için çalışmaları her platformda yürüttüklerini dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, “Sıfır Atık projesi çevre duyarlılığı çalışması değil, insanlığın geleceği açısından da bir sorumluluk projesi olmalıdır. Atıkların ayrıştırılması konusunda gayretleri olan örnek bir belediye olduğumuzu düşünüyorum.

Bunun en güzel örneği, Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisidir. Atıkların kaynağından ayrıştırılması ve geri dönüşüme gönderilmesi ile daha yaşanılabilir bir çevre ve daha güçlü bir ekonomi hedeflemekteyiz. Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi açılış tarihinden günümüze kadar yaklaşık olarak 280 bin 500 ton evsel atık bertaraf edildi. 840 ton kağıt işlendi, 1004 ton metal ayrıştırıldı ve 5 bin ton plastik ayrıştırıldı. Yaklaşık 168 bin 300 ton organik atıktan da komposit üretimi gerçekleştirerek belediyemize ve çevremize büyük katkı sağladık. Bu proje neticesinde hem Büyükşehir Belediyemiz, hem Manisa’mız büyük kazanımlar elde eder. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sıfır Atık Projesi Eğitimi Verildi
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç’in konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nda görevli Çevre Mühendisi Birçe Türk, sıfır atık projesini anlattı. Çevre Mühendisi Birçe Türk, eğitimde israfın önlenmesi, atıkları geri kazanarak ekonomiye katkı sağlanması, atıkların kaynağında ayrıştırılması, atık miktarının azaltılması, doğal kaynakların verimli kullanılması gibi konu başlıklarına değindi.

Geri Dönüşüm Kutuları Yerleştirilecek
Ayrıca Sıfır Atık Projesi kapsamında belediye içerisinde belirlenen noktalara renk skalasına göre geri dönüşüm kutularının yerleştirileceği ve böylece çıkan atıkların kaynağında ayrı toplanacağı da yapılan eğitim sunumunda belirtildi. Ayrıştırılan çöplerin ne şekilde dönüştürüleceği hakkında bilgi veren Çevre Mühendisi Birçe Türk, hem doğanın kazanacağı hem de çevre bilincinin aşılanacağını vurguladı. Eğitim programının sonunda kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım, Sıfır Atık Projesine herkesin destek vermesini ve katılmasını isteyerek eğitim programına katılım sağlayan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve belediye personellerine teşekkür etti. Sıfır Atık Eğitimi Büyükşehir Belediyesinin tüm personelleri ile MASKİ Genel Müdürlüğü personellerine de verilecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Manisa hava durumu
Manisa hava durumu 7 günlük
Manisa hava durumu 15 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu
Manisa Yunusemre hava durumu 7 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu 15 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu
Manisa Şehzadeler hava durumu 7 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu 15 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu
Manisa Turgutlu hava durumu 7 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu 15 günlük
Manisa Soma hava durumu
Manisa Soma hava durumu 7 günlük
Manisa Soma hava durumu 15 günlük
Manisa Selendi hava durumu
Manisa Selendi hava durumu 7 günlük
Manisa Selendi hava durumu 15 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu
Manisa Saruhanlı hava durumu 7 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu 15 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu
Manisa Sarıgöl hava durumu 7 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu 15 günlük
Manisa Salihli hava durumu
Manisa Salihli hava durumu 7 günlük
Manisa Salihli hava durumu 15 günlük
Manisa Kula hava durumu
Manisa Kula hava durumu 7 günlük
Manisa Kula hava durumu 15 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu
Manisa Köprübaşı hava durumu 7 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu 15 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu
Manisa Kırkağaç hava durumu 7 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu 15 günlük
Manisa Gördes hava durumu
Manisa Gördes hava durumu 7 günlük
Manisa Gördes hava durumu 15 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu
Manisa Gölmarmara hava durumu 7 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu 15 günlük
Manisa Demirci hava durumu
Manisa Demirci hava durumu 7 günlük
Manisa Demirci hava durumu 15 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu
Manisa Alaşehir hava durumu 7 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu 15 günlük
Manisa Akhisar hava durumu
Manisa Akhisar hava durumu 7 günlük
Manisa Akhisar hava durumu 15 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu
Manisa Ahmetli hava durumu 7 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu 15 günlük