Demirci Genel haberleri

Manisa’da Belediye Ekiplerinin Karla Mücadele Mesaisi Başladı!

Manisa’nın yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışının ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele çalışmalarını başlattı. Meteoroloji’den alınan bilgiler doğrultusunda teyakkuzda olan Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanlığı’na bağlı karla mücadele ekipleri, kar yağışının başlamasıyla birlikte kar küreme ve tuzlama çalışmaları yürüterek ulaşımın açık kalmasını sağladı.

Başkan Ergün, “Manisa’da Atıksu Arıtma Tesisi Olmayan İlçe Merkezi Kalmayacak”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2021 yılının ilk meclis toplantısında meclis üyelerine 2020 yılı faaliyetlerini ve 2021 yılı hedeflerini de anlattı. Başkan Ergün’ün 2021 yılı ilk meclis toplantısında dikkat çektiği yatırımlardan biri de atıksu arıtma tesisleri oldu. Başkan Ergün, 2020 yılında 19 atıksu arıtma tesisi ile 70 milyon metreküp atıksu arıtımı yaptıklarını söyleyerek, yeni tesislerin de müjdesini paylaştı. Demirci, Selendi, Köprübaşı, Yunusemre Muradiye, Gördes Güneşli, Kırkağaç İlyaslar Mahallesi ile Sarıgöl’e de atıksu arıtma tesisleri inşa edeceklerini belirten Başkan Ergün, Sarıgöl için 5 Ocak’ta ihaleye çıkıldığını Manisalılar ile paylaştı.

Manisa’da ‘Halı Doktoru’ Antika Halılara Yeniden Can Veriyor!

Manisa’nın Demirci ilçesinde yaşayan iki kardeş, dünyanın dört bir yanından kendilerine gönderilen hasar görmüş antika halıları tamir ederek ilk günkü görünümüne kavuşmalarını sağlıyor. Kendilerine “halı doktorları” diyen Arslanhan kardeşler özellikle yurtdışındaki koleksiyoncuların kendilerine gönderdiği asırlık halıları yeniden hayata döndürüyor.

Manisa’da 200 Yıldır Geleneksel Yöntemlerle Buğday Öğütülüyor…

Manisa’nın Demirci ilçesinde bulunan 200 yıllık Hoşçalar değirmeninde geleneksel yöntemlerle buğday öğütülmeye devam ediyor. 37 yıldır değirmeni işleten ve mesleğinin son temsilcilerinden olan 70 yaşındaki Necati Çakmak, ömrünün yettiği yere kadar çarkın döneceğini belirterek, kendisinden sonra değirmenin çalışmayacağından yakındı.

Manisalı Ahşap Ustası Dünyadaki Camilere Osmanlı ve Selçuklu Motifleriyle İz Bırakıyor

Manisa’nın Demirci ilçesinde faaliyet gösteren ahşap firması dünyanın dört bir yanında bulunan camileri Osmanlı ve Selçuklu mimarisinde yer alan motiflerle süslüyor. Son olarak Afrika Gine Cumhuriyeti’nin başkenti Konakri’de restorasyonu devam eden ve 28 bin kişinin namaz kılabildiği camiye mihrap, minber, kapı üreten firma, bu camide de Osmanlı ve Selçuklu mimarisinde yer alan motifleri kullandı.