Kıbrıs Gazilerine madalyaları takdim edildi

Manisa Valiliği ile Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün organizasyonuyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45’inci yılında Manisalı Kıbrıs gazilerine verilmek üzere gönderilen 59 berat ve madalyanın tevcih töreni gerçekleştirildi. Törende duygusal anlar yaşandı.

Kıbrıs Gazilerine madalyaları takdim edildi
1

MASKİ İkiz Kuleler Konferans Salonunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından, Kıbrıs gazilerine verilmek üzere gönderilen berat ve madalyaların tevcih töreni gerçekleştirildi. Törene Manisa Valisi Ahmet Deniz, 1. Komando Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkan yardımcıları, Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Manisa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şener Tarım, daire müdürleri, Kıbrıs Gazileri ve aileleri katıldı.

1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’na Manisa’dan katılarak gazi olan bin 150 Kıbrıs gazisinden 59’una Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından gönderilen berat ve madalyaları törenle takdim edildi. Manisa Valiliği ile Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün organizasyonuyla gerçekleştirilen törende 39 gaziye madalyaları takdim edilirken 20 gazinin madalyalarının ise evlerinde teslim edileceği öğrenildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kıbrıs Barış Harekatı’nın anlatıldığı kısa bir video sunumu yapıldı. Sunum sırasında salonda duygusal anlar yaşandı. Programın açılış konuşmasını yapan Manisa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şener Tarım, "Paraşütle atlayan, helikopterle inen, denizden çıkarma yapan bu kahramanlar kısa bir süre içerisinde düşmanı hezimete uğratarak Kıbrıs Türk’ünü esaretten kurtarmış ve Kıbrıs’a barış getirmiştir. Kıbrıs Barış Harekatı Türk Savaş tarihinde altın bir sayfadır. Biz gözümüzü kırpmadan katıldığımız bu harekatta atalarımızdan aldığımız feyizle Türk askerinin savaşlardaki emsalsiz kahramanlıklarını dünyaya bir kez daha gösterdik. Bugün Kıbrıs Türk’ü kendi devletinde, kendi bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır. Artık adada barış hakimdir. Görevimizi şerefle yerine getirmekten dolayı mutlu ve gururluyuz. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan 45 yıl sonra bizlere tevcih edilecek mili mücadele madalyalarını göğsümüzde bir onur nişanesi olarak gururla taşıyacağız. Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan 498 arkadaşımızı ve aramızdan ayrılan gazi kardeşlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz" dedi.

İnsanın hayatını boyunca çalışarak çok sayıda mertebeye ve makama yükselebileceğini kaydeden Manisa Valisi Ahmet Deniz ise "Şehitlik mertebesi, gazilik mertebesi ancak hayatımızı vererek kazanacağımız, uzvumuzu vererek kazanacağımız, maneviyatla, inançla kazanacağımız rütbelerin en yükseğidir. Bu millet gaza ruhuyla yaşayan yetişen binlerce yıl bu coğrafyada hür ve bağımsız olduysa ancak gaza ruhuyla, ölürsek şehit, kalırsak gazi dediğimiz için, vatan sevgisi, vatan savunması imandandır dediğimiz için Allah’a şükür dimdik ayaktayız ve ayakta kalmaya da devam edeceğiz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Kıbrıs Harekatı da çok önemli bir harekat." diyerek, Kıbrıs Barış Harekatı’nın öneminin bugün bölgede yaşanan gelişmelerden dolayı çok daha iyi anlaşıldığını vurguladı.

Vali Deniz konuşmasının ardından törene katılan 39 gazi ve gazi yakınına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından, Kıbrıs gazilerine verilmek üzere gönderilen berat ve madalyalarını takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Manisa hava durumu
Manisa hava durumu 7 günlük
Manisa hava durumu 15 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu
Manisa Yunusemre hava durumu 7 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu 15 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu
Manisa Şehzadeler hava durumu 7 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu 15 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu
Manisa Turgutlu hava durumu 7 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu 15 günlük
Manisa Soma hava durumu
Manisa Soma hava durumu 7 günlük
Manisa Soma hava durumu 15 günlük
Manisa Selendi hava durumu
Manisa Selendi hava durumu 7 günlük
Manisa Selendi hava durumu 15 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu
Manisa Saruhanlı hava durumu 7 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu 15 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu
Manisa Sarıgöl hava durumu 7 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu 15 günlük
Manisa Salihli hava durumu
Manisa Salihli hava durumu 7 günlük
Manisa Salihli hava durumu 15 günlük
Manisa Kula hava durumu
Manisa Kula hava durumu 7 günlük
Manisa Kula hava durumu 15 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu
Manisa Köprübaşı hava durumu 7 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu 15 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu
Manisa Kırkağaç hava durumu 7 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu 15 günlük
Manisa Gördes hava durumu
Manisa Gördes hava durumu 7 günlük
Manisa Gördes hava durumu 15 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu
Manisa Gölmarmara hava durumu 7 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu 15 günlük
Manisa Demirci hava durumu
Manisa Demirci hava durumu 7 günlük
Manisa Demirci hava durumu 15 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu
Manisa Alaşehir hava durumu 7 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu 15 günlük
Manisa Akhisar hava durumu
Manisa Akhisar hava durumu 7 günlük
Manisa Akhisar hava durumu 15 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu
Manisa Ahmetli hava durumu 7 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu 15 günlük