covid-19 haberleri

Sağlık Bakanlığı, Hamileler İçin Covid-19 Aşı Uygulanma Rehberini Güncelledi!

Sağlık Bakanlığı, gebelerde Covid-19 aşısı uygulanma rehberini güncelledi. Rehberin konu ile ilgili güncellenen bölümünde, “Gebelikte inaktif ve mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde gebelere aşı uygulaması tavsiye edilmektedir. Aşılar gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabilir” denildi.

Covid-19 ile Grip-Nezleyi Ayırt Etmenin Yolu Nedir?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte en sık sorulan sorulardan birinin grip, nezle ve Covid-19 ayrımının nasıl yapılacağı olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Ayırıcı tanı için muayene ile birlikte Covid-19 PCR testi ve hızlı grip antijen testi yaptırılmasını öneriyoruz” dedi.

Karşılaşmalı 3 Doz Covid-19 Aşı (Sinovac ya da Biontech) Bilimsel Çalışma Sonuçları Açıklandı!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından yürütülen ’Karşılaşmalı 3 Doz Covid-19 Aşı (Sinovac ya da Biontech) Etkililik Sonuçları 2 Doz Sinovac Sonrası 6. Ay Takip Sonuçları’na göre, 2 doz Sinovac olanlarda üçüncü aydan sonra antikor oranı yüzde 56’ya düşerken, 3. doz aşılamanın yerinde bir karar olduğu belirtildi. Ayrıca 3. doz aşıda uygulanan Biontech aşısı, 3. doz Sinovac aşısına göre belirgin üstünlük gösterdiği görüldü.

Covid-19 Temaslı Takibinde Yeni Dönem Başlıyor!

Covid-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncelleniyor. Yapılması planlanan son güncelleme ile aşı şemasını tamamlamış veya son 6 ay içerisinde hastalık geçirmiş kişilerde yakın temaslı uygulaması ile varyant suşlarla PCR pozitif olan kişilerde izolasyon uygulamaları değişecek.