covid-19 haberleri

Covid-19 ile Grip-Nezleyi Ayırt Etmenin Yolu Nedir?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte en sık sorulan sorulardan birinin grip, nezle ve Covid-19 ayrımının nasıl yapılacağı olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Ayırıcı tanı için muayene ile birlikte Covid-19 PCR testi ve hızlı grip antijen testi yaptırılmasını öneriyoruz” dedi.

Karşılaşmalı 3 Doz Covid-19 Aşı (Sinovac ya da Biontech) Bilimsel Çalışma Sonuçları Açıklandı!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından yürütülen ’Karşılaşmalı 3 Doz Covid-19 Aşı (Sinovac ya da Biontech) Etkililik Sonuçları 2 Doz Sinovac Sonrası 6. Ay Takip Sonuçları’na göre, 2 doz Sinovac olanlarda üçüncü aydan sonra antikor oranı yüzde 56’ya düşerken, 3. doz aşılamanın yerinde bir karar olduğu belirtildi. Ayrıca 3. doz aşıda uygulanan Biontech aşısı, 3. doz Sinovac aşısına göre belirgin üstünlük gösterdiği görüldü.

Covid-19 Temaslı Takibinde Yeni Dönem Başlıyor!

Covid-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncelleniyor. Yapılması planlanan son güncelleme ile aşı şemasını tamamlamış veya son 6 ay içerisinde hastalık geçirmiş kişilerde yakın temaslı uygulaması ile varyant suşlarla PCR pozitif olan kişilerde izolasyon uygulamaları değişecek.

Manisa’da Hekimler Bir Bir Meslekten Ayrılıyor! Yoğun Bakım Üniteleri Doldu

Manisa’daki hastanelerde tüm yoğun bakım ünitelerinin tam kapasite dolu olduğunu söyleyen Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, geçtiğimiz son bir ay içerisinde il genelinde 50’ye yakın hekimin ya istifa ettiğini ya da emekli olduğunu söyledi. Duran, sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ile ekonomik sorunlarının düzeltilmemesi durumunda birkaç ay içerisinde hekim konusunda ciddi sıkıntıların yaşanabileceğini belirtti.

Manisa’da 3 Anne Adayı Vefat Etti: 3 Anne Adayı Yoğun Bakımda Entübe!

Manisa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, Covid-19 salgınına karşı şimdiye kadar uyguladıkları 1 milyon 920 bin aşının yaklaşık 650 bininin il genelinde işlek cadde, park gibi noktalarda oluşturdukları mobil aşı istasyonlarında yapıldığını, Manisa’da bu sene 3 anne adayının Covid-19 nedeniyle vefat ettini ve 3 anne adayının da şu anda yoğun bakım servislerinde entübe şekilde tedavi gördüğünü söyledi.

Korona Nedeniyle Ölümden Dönen Başkan Bilgin Açılışta Göz Yaşlarını Tutamadı!

19) yakalanan ve 24 gün yoğun bakımda yattıktan sonra sağlığına kavuşan Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, hastalığı sürecinde fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına ithafen ilçedeki devlet hastanesinin yanına “Sağlıkçı Anıtı” yaptırdı. Törende yoğun bakımda yattığı günleri hatırlayarak gözleri dolan Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, konuşmasını yarım bıraktı.