korona virüs haberleri

Manisa Nüfusa Göre En Çok Aşı Uygulanan İkinci İl Oldu!

Korona virüse karşı aşılama çalışmalarında her geçen gün aşı oranını artıran Manisa, en yüksek nüfusa sahip iller arasında en çok aşı uygulanan ikinci il konumuna yükseldi. Aşılama oranında da ilk 20 il arasında olan Manisa’da ikinci doz aşı olanların oranı yüzde 75’in, birinci doz aşı olanların oranı ise yüzde 90’ın üzerine çıktı.

Manisa’da Hamile Genç Kadın Koronadan Hayatını Kaybetti, Bebeği Kurtarıldı!

Manisa’da bebeğine bir zarar gelmesinden korktuğu için korona virüs aşısı olmayan 29 yaşındaki 8 aylık hamile Sevgi Ünlü yaklaşık 40 gündür entübe olarak tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybederken bebeği ise kurtarıldı. 8 aylık olarak sezaryenle alınan kız bebeğine annesinin isteği üzerine Sevda ismi verilirken biri 3 yaşında diğeri yeni doğan iki çocuğuyla tek başına kalan acılı eş Talat Ünlü ise eşiyle aynı durumda olan hamile kadınlara aşı yaptırmaları çağrısında bulundu.

Covid-19 ile Grip-Nezleyi Ayırt Etmenin Yolu Nedir?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte en sık sorulan sorulardan birinin grip, nezle ve Covid-19 ayrımının nasıl yapılacağı olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Ayırıcı tanı için muayene ile birlikte Covid-19 PCR testi ve hızlı grip antijen testi yaptırılmasını öneriyoruz” dedi.

Karşılaşmalı 3 Doz Covid-19 Aşı (Sinovac ya da Biontech) Bilimsel Çalışma Sonuçları Açıklandı!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından yürütülen ’Karşılaşmalı 3 Doz Covid-19 Aşı (Sinovac ya da Biontech) Etkililik Sonuçları 2 Doz Sinovac Sonrası 6. Ay Takip Sonuçları’na göre, 2 doz Sinovac olanlarda üçüncü aydan sonra antikor oranı yüzde 56’ya düşerken, 3. doz aşılamanın yerinde bir karar olduğu belirtildi. Ayrıca 3. doz aşıda uygulanan Biontech aşısı, 3. doz Sinovac aşısına göre belirgin üstünlük gösterdiği görüldü.