Salihli Çevre haberleri

Manisalı Kadınlar Bin 700 Yıllık Sardes Antik Kentinin Zarar Gören Kısımlarını Restore Ediyor…

Dünya kültürel miraslarından en önemlilerinden biri olan Manisa’nın Salihli ilçesindeki Sardes antik kentinde bulunan antik çağın en büyük sinagogundaki zemin mozaikleri restore edilmeye başlandı. Büyük bir bölümü korunan bin 700 yıllık mozaiklerin zarar gören kısımları köylü kadınların ince işçiliğiyle yeniden şekil bulmaya başladı.

Kuruyan Marmara Gölü, Bozdağ’ın Suyu ile Hayat Bulacak

Bozdağ’dan akan suların 25 milyon metreküpünü, son yıllarda yaşanan kuraklık ve su kaynaklarının kesilmesiyle tamamen kuruyan Marmara Gölü’ne götürecek olan projenin ön yeterlilik başvurusu tamamladı. Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerine sınırı olan Marmara Gölü projesi ise 25 Ağustos’ta ihaleye çıkacak.

Salihli OSB’ye İtfaiye Müfrezesi Kuruluyor

Yatırımcıların büyük talep gösterdiği ve her geçen gün üretimin arttığı Manisa’nın Salihli ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesine itfaiye müfrezesi kuruluyor. İtfaiye müfrezesi kurulması için gerekli olan 2 adet itfaiye aracının alınması için firma ile protokol imzalandı.

Manisa’da Petrol Heyecanı Devam Ediyor

Zeytin bahçesini sulama amacıyla açtığı sondaj kuyusundan siyah ve yanıcı maddeye rastlayan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğünün incelemesi sonrası maddenin yüzde 6’sının kaliteli petrol olduğunu söyleyen arazi sahibi Mustafa Yüksel, “Çok heyecanlıyız. TPAO’ya 15 bin 154 hektarlık alan için 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı verildi. Çalışmaların kısa sürede başlayacağını düşünüyoruz” dedi.