Soma Tarım-Çiftçi haberleri

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Soma’da Arıcılığı Geliştiriyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi, ‘Manisalı Arıcılar Ana Arılarını ve Arı Sütünü Üretiyor’ projesinde Soma ilçesinde eğitim gören arıcılık kursiyerlerine malzeme dağıtım töreni gerçekleştirdi. İlçede uygulamalı eğitim gören 18 kursiyere eğitim malzemeleri teslim edildi. Kurs sonunda başarılı olan kursiyerler de 10 arılı kovan ve 5 boş kovan olmak üzere toplamda 15 kovan desteği ile arıcılığa ilk adımlarını Manisa Büyükşehir Belediyesinin katkıları ile atmış olacaklar.

Manisalı Arıcılar Ana Arılarını ve Arı Sütünü Üretiyor Projesi Kapsamında Eğitim Çalışmaları Başlatıldı!

Arıcılık ekonomisine desteğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisalı Arıcılar Ana Arılarını ve Arı Sütünü Üretiyor Projesi kapsamında Soma’da eğitim çalışmalarını başlattı. 20 kursiyerin katıldığı ve 5 hafta sürecek olan eğitimin 2 haftası teorik, 3 haftası ise uygulamalı olarak gerçekleştirilecek. Eğitim sürecinde kursiyerlerin kullanacağı arıcılık malzemelerini tedarik edecek olan Büyükşehir Belediyesi, kursu başarıyla bitiren kursiyerlere de istihdam amaçlı arılı kovan desteklemesinde bulunulacak.

Eski Kül Döküm Arazisi ’Teknolojik Sera’ ile Tarıma Kazandırılacak!

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım, Zafer Kalkınma Ajansı’ndan hibe desteği alınarak, Soma Belediyesi tarafından fizibilite raporu hazırlatılan Soma Teknolojik Sera alanı ile ilgili incelemelerde bulundu. Teknolojik Sera Bölgesiyle eski kül arazilerinin tarıma kazandırılması, yapılan yatırımla üretim, istihdam, ihracat ile bölge ekonomisine büyük katkı sağlanması hedefleniyor.

Ege Bölgesinde tarım alanı en büyük olan il Manisa

Türkiye’de yetişen birçok tarımsal üründe ilk sırada yer alan Manisa’nın tarımsal alan büyüklüğü olarak Türkiye’nin en büyük 10. ili olduğu açıklandı. TÜİK Manisa Bölge Müdürü Dr. Mehmet Akyol, Türkiye genelinde tarım alanlarının yüzde 0,4 azalma gösterirken Manisa’daki tarım alanlarının yüzde 0,1 arttığını dile getirdi.

Manisa’da Üreticilere 100 Adet Sera Desteği

Manisa Büyükşehir Belediyesinin özellikle kırsal bölgelerde üretimi geliştirmek, üreticinin gelirlerini arttırmak ve organik üretime katkı sağlamak adına hayata geçirdiği yüzde 75 hibe destekli sera projesinde Alaşehir, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Sarıgöl, Soma, Selendi, Demirci ilçelerinde 100 adet sera dağıtımı gerçekleştirilecek.