Zeytinyağı fiyatlarının dibe vurmasıyla fırsatçılar harekete geçti

Zeytinyağı üretiminin fazla olması ve fiyatların 20 liradan 11 liraya kadar düşmesinden faydalanan fırsatçıların, fabrikalardan tonlarca sızma zeytinyağı alarak depoladıkları iddia edildi. Zeytinyağını düşük fiyata alıp yüksek fiyata satacak fırsatçılara dikkat edilmelidir.

Zeytinyağı fiyatlarının dibe vurmasıyla fırsatçılar harekete geçti

Zeytin fiyatlarının çok düşük olmasından dolayı üreticiler zeytinlerini yağ olarak çıkarmak zorunda kaldı. Yağ fiyatları düşünce fırsatçılara gün doğduğu iddia edildi.
Zeytinyağı üretiminin fazla olması ve fiyatların 20 liradan 11 liraya kadar düşmesinden istifade eden fırsatçıların, fabrikalardan tonlarca sızma zeytinyağı alarak depolamaya başladığı ileri sürüldü.


Sızma zeytinyağının kilosunun bugünlerde 11 ile 13 liradan satıldığını fırsat bilen bazı tüccarlarda düşük fiyattan alıp depolama yöntemine gidiyorlar. Tüccarlara bu fırsatın verilmemesi gerekiyor.

Zeytin fiyatlarının düşük olması nedeniyle üreticiler genelde zeytinyağı çıkarmayı tercih ediyorlar. Zeytini yağ olarak çıkarıp yağ olarak satıldığında değeri yüksek fakat böyle bir çalışmanın sonucunda yağ rekoltesi oldukça fazlalaştı. Bu durum karşısında çiftçilerin ve üreticilerin yağ deposu olmadığı ve yağ depolama şansı olmadığı için yağ fiyatlarını epeyce düştü. Bu günlerde 11 ile 13 liraya yağ fiyatları gidiyor. Bunu fırsat bilen bazı tüccarlar da düşük fiyattan alıp depolama yöntemine gidiyorlar.

Çiftçilerin bu konuda dikkat etmesi gereken husus ise mümkün olduğunca fiyatlar biraz yükselinceye kadar kendi ürettikleri yağı, kendi depolarında veya kendi evlerinde, ambarlarında tutmaları gerekiyor. Zeytinyağını düşük fiyata alıp yüksek fiyata satacak olan depolamacılara fırsat verilmemeli. Zeytinyağı fiyatının 20 lira civarına çıkıncaya kadar tüccarlara satılmamalı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 01:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ampülduman
Ampülduman - 2 hafta Önce

Ne hale getirdiniz şu çiftçiyi helâl olsun size .

EMEKLİ
EMEKLİ - 2 hafta Önce

11 TL sızma yağ nerede satılıyormuş?
Böyle bir şey duymadım görmedim.

SIRADAKİ HABER