Yeni Zelanda saldırganı “Beyaz üstünlüğünü” anlatan bir Nazi işareti yaptı

Yeni Zelanda’da iki ayrı camiye saldıran ve 49 Müslüman’ı cuma namazını eda ederken katledip, 48’ini de yaralayan Brenton Harrison Tarrant, mahkemeye çıkarıldı. 28 yaşındaki zanlı mahkeme sırasında bile “beyaz üstünlüğünü” anlatan bir Nazi işareti yaptı. Tarrant, 5 Nisan'a kadar gözaltında tutulacak.

Yeni Zelanda saldırganı “Beyaz üstünlüğünü” anlatan bir Nazi işareti yaptı
1

Zanlının yaptığı işaret gündem oldu 
Avustralyalı cami katliamcısı Brenton Harrison Tarrant günün ilk saatlerinde mahkemeye çıkarıldı. Cinayetle suçlanan Tarrant kefalet başvurusunda bulunmadı. Tarrant, 49 kişinin ölümüne ve 48 kişinin yaralanmasına neden olan cami saldırılarının baş sorumlusu olarak yargılanacak. Tarrant mahkemeye mahkum kıyafetleri ve el ile ayakları prangalanmış şekilde çıkarıldı. Tarrant, dalgıçların “her şey yolunda” anlamında olan ancak Naziler arasında “tamam” anlamına gelen bir işaret yaptı. Sanığın eli ile yaptığı işaretin beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen "White Power" yani, beyaz güç hareketi olduğu iddia ediliyor. 

Hakime göre başkaları da var 
Hakim Paul Kellar, Tarrant mahkemeden ayrıldıktan sonra, "Şu anda ortada bir cinayet suçlaması var, başkalarının olacağını varsaymak makul" dedi. Yeni Güney Galler'deki Grafton kasabasında yetişen Tarrant, Christchurch'un yaklaşık 360 kilometre güneyinde bulunan Dunedin şehrinde yaşıyordu. Avustralya polisi Tarrant’ın Grafton’daki olan bağlantılarını araştırıyor. 

İkinci duruşması 5 Nisan’da görülecek 
Güvenlik nedeniyle kapalı kapılar ardında yapılan duruşmadan sonra, Tarrant yeni bir duruşma için planlanan 5 Nisan tarihine kadar gözaltında tutulacak. Yeni Zelanda polisinin resmi hesabından yapılan açıklamada, "Şu anda yalnızca bir suçlama ile karşı karşıya kalsa da, ek suçlamalar da olacak. Bu davanın detayları mümkün olan en kısa sürede açıklanacaktır" denildi. 

İkişer yarı otomatik ve av tüfeği var 
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, katliamı "terörist saldırı" olarak nitelendirdi. Sanığın iki yarı otomatik tüfek ve iki ruhsatlı av tüfeği sahibi olduğunu söyleyen Ardern, ülkedeki silah sahibi olma yasasının en kısa sürede değiştirileceği sözünü verdi. Ardern, cinayetle suçlanan Tarrant’ın, aşırılıkçı hareketleri nedeniyle istihbarat servislerinin ya da polisin dikkatini çekmediğini açıkladı. 

Zanlılardan birisi tahliye edildi 
Başbakanı Ardern, Cuma günü tutuklanan diğer üç zanlıdan birinin tahliye edildiğini, diğer ikisinin de polis tarafından soruşturulduğunu söyledi. Bu arada soruşturulan diğer iki kişinin herhangi bir sabıka kaydının olmadığı da açıklandı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison da tutukluyu "şiddet içeren sağcı terörist" olarak nitelendirdi. 

Yeni Zelanda'daki saldırgan Fransız yazardan esinlenmiş 

Yeni Zelanda Christchurch’te 2 camiiye saldıran, 49 kişiyi öldüren Brenton Tarrant’ın 74 sayfalık “Büyük dönüşüm” adlı yazısından saldırı ilhamını Fransa’dan ve Fransız aşırı sağından aldığı öğrenildi. 
Renaud Camus, Eric Zemmour gibi Fransız aşırı sağ figürlerinin savunduğu ve aynı şekilde “büyük dönüşüm” olarak adlandırdığı, “yabancıların, mültecilerin gelip Avrupa halkının yerine geçip” Avrupa’yı ele geçireceğini savunan “büyük dönüşüm” teorinin Christchurch teröristi tarafından gerekçe olarak kullanıldığı öğrenildi. Yazdığı 74 sayfalık açıklamada saldırgan Tarrant saldırı için Fransa’ya yaptığı yolculuktan ilham aldığını açıklayıp “Büyük Dönüşüm” teorisini savundu. 
Teorinin fikir babası Renaud Camus saldırı sonrası yaptığı açıklamada teröristle ilgili “Ona neden ilham olayım bilemiyorum” dedi. Aşırı sağcı Camus terör saldırısına ilham olduğu yönündeki söylemleri reddetti ve saldırıyı “aptalca ve korkunç terör saldırısı” olarak nitelendirdi. “Eğer benim kitabımdan esinlendiyse içeriği yanlış anlamış” diyen 72 yaşındaki Camus “ben tamamiyle şiddete karşıyım” açıklaması yaptı. 
Öte yandan sosyal medyada da Fransa’nın teröriste ilham kaynağı olması utanç verici olarak karşılandı. Bazı kullanıcılar Twitter üzerinden “Fransa demek İslamofobya ve beyaz ırk üstünlüğünün entellektüel kutbu oldu demek, bravo”, “Christchurch teröristi Fransa’da radikalleşti, Fransa’dan ilham aldı. Camus, Zemmour, Finkelkraut, Houellebecq gibi nefret ideolojisi yayanların sorumluluğunun tanınması gerekiyor” paylaşımları yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Manisa hava durumu
Manisa hava durumu 7 günlük
Manisa hava durumu 15 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu
Manisa Yunusemre hava durumu 7 günlük
Manisa Yunusemre hava durumu 15 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu
Manisa Şehzadeler hava durumu 7 günlük
Manisa Şehzadeler hava durumu 15 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu
Manisa Turgutlu hava durumu 7 günlük
Manisa Turgutlu hava durumu 15 günlük
Manisa Soma hava durumu
Manisa Soma hava durumu 7 günlük
Manisa Soma hava durumu 15 günlük
Manisa Selendi hava durumu
Manisa Selendi hava durumu 7 günlük
Manisa Selendi hava durumu 15 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu
Manisa Saruhanlı hava durumu 7 günlük
Manisa Saruhanlı hava durumu 15 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu
Manisa Sarıgöl hava durumu 7 günlük
Manisa Sarıgöl hava durumu 15 günlük
Manisa Salihli hava durumu
Manisa Salihli hava durumu 7 günlük
Manisa Salihli hava durumu 15 günlük
Manisa Kula hava durumu
Manisa Kula hava durumu 7 günlük
Manisa Kula hava durumu 15 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu
Manisa Köprübaşı hava durumu 7 günlük
Manisa Köprübaşı hava durumu 15 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu
Manisa Kırkağaç hava durumu 7 günlük
Manisa Kırkağaç hava durumu 15 günlük
Manisa Gördes hava durumu
Manisa Gördes hava durumu 7 günlük
Manisa Gördes hava durumu 15 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu
Manisa Gölmarmara hava durumu 7 günlük
Manisa Gölmarmara hava durumu 15 günlük
Manisa Demirci hava durumu
Manisa Demirci hava durumu 7 günlük
Manisa Demirci hava durumu 15 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu
Manisa Alaşehir hava durumu 7 günlük
Manisa Alaşehir hava durumu 15 günlük
Manisa Akhisar hava durumu
Manisa Akhisar hava durumu 7 günlük
Manisa Akhisar hava durumu 15 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu
Manisa Ahmetli hava durumu 7 günlük
Manisa Ahmetli hava durumu 15 günlük